Jak dobrać oponę do felgi?

Prawidłowe dopasowanie opony do felgi jest niezwykle istotne, gdyż nieumiejętne dobranie może skutkować szybkim zużyciem opony i uszkodzeniem felgi, co w konsekwencji doprowadzi do niepotrzebnych wydatków. Wiele osób podczas wyboru konkretnego rozwiązania zwraca uwagę tylko i wyłącznie na rozmiar opony. Oczywiście, jest to istotny parametr, jednak nie jedyny z punktu widzenia optymalnego zakupu. Podczas doboru opony do felgi, należy również zwrócić uwagę na parametry oraz oznaczenia felg.

W momencie, gdy nie czujemy się na siłach, aby podjąć konkretną decyzję, pomocny może okazać się konfigurator felg, który ułatwi nam cały proces. Niemniej jednak warto wiedzieć, gdzie znajdziemy wszystkie informacje, niezbędne do wpisania w konfiguratorze i co oznaczają poszczególne oznaczenia zawarte na oponie czy feldze.

Weźmy przykładowo opis w postaci 175/65/R14. Pierwsza część, 175, to szerokość opony. Kolejna wartość- 65, odnosi się do jej profilu, natomiast R14 to typ produktu wraz ze średnicą wewnętrzną opony. Zdarza się, że za oznaczeniem felgi widnieje jeszcze parametr z wartością- ET, czyli jej osadzenie.

Więcej o parametrze ET przeczytasz tutaj >> Co oznacza parametr ET felgi?

Jak dopasować opony do felg?
Jak dopasować opony do felg?

Gdzie są oznaczenia na felgach stalowych?

W momencie, gdy stanęliśmy przed zadaniem doboru opony do felgi, powinniśmy wiedzieć, gdzie znajdują się stosowne oznaczenia. W przypadku felg stalowych, powinniśmy zwrócić nasz wzrok w kierunku wewnętrznej strony obręczy. Tam znajdziemy wszystkie niezbędne informacje, które ułatwią nam proces dopasowywania opony do felgi.

Gdzie są oznaczenia na felgach aluminiowych?

Podobnie jak w przypadku felg stalowych, alufelgi mają swoje oznaczenia na wewnętrznej stronie. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku zdecydowano się na zastosowanie takiego rozwiązania głównie ze względu na estetykę. Zdarza się jednak, że felgi stalowe mają oznaczenie na froncie felgi.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.