Decydując się na zakup felg, z pewnością chcielibyśmy uniknąć pomyłki. Prawidłowy dobór felg powinien być poprzedzony odpowiednimi działaniami. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy nasze felgi będą odpowiednio pasować do planowanych rozwiązań. Niezwykle istotna jest w tym przypadku liczba oraz rozstaw śrub montażowych. Poza tym, należy zwrócić uwagę na rozmiar felgi oraz głębokość osadzenia nowych felg. Dobór odpowiedniego rozwiązania może nam też ułatwić ranking felg samochodowych, gdzie kierowane propozycje zawężają listę felg do pasujących do konkretnego modelu samochodu oraz generacji auta.
Jak sprawdzić rozmiar felg?
Rozmiar felg w samochodzie jest jednym z istotnych parametrów, m.in. podczas zakupu kompletu opon. Na pytanie, jak sprawdzić ile cali ma felga w samochodzie, można odpowiedzieć w bardzo łatwy sposób. Najłatwiej będzie spojrzeć w instrukcję obsługi naszego samochodu. Alternatywą jest skorzystanie z informacji znajdujących się na naklejce zamieszczonej na wewnętrznej stronie słupka bocznego lub odczytanie zapisów znajdujących się wewnątrz felgi, korzystając z kanału, najazdu lub przy odkręceniu koła od piasty.
Ile śrub mogą mieć felgi w samochodzie?
Felgi oferowane dla samochodów osobowych najczęściej montowane są na czterech lub pięciu śrubach.
Jak zmierzyć rozstaw śrub w feldze?
Pomiar rozstawu śrub w feldze, powinniśmy rozpocząć od sprawdzenia ilości śrub montażowych, gdyż zastosujemy inne metody pomiaru rozstawu w przypadku 4, jak i w przypadku 5 otworów w feldze.
W sytuacji, gdy felgi w naszym samochodzie montowane są na czterech śrubach, musimy zmierzyć odległość pomiędzy zewnętrzną krawędzią pierwszego otworu, a wewnętrzną drugiego. Taki sam wynik powinniśmy uzyskać dokonując pomiaru odległości pomiędzy centralnymi punktami obydwu otworów.
Sytuacja ma się nieco inaczej wówczas, gdy nasza felga posiada pięć otworów montażowych. W takim przypadku konieczne będzie zastosowanie się do następującego działania matematycznego: do średnicy otworu montażowego dodajemy średnicę otworu centralnego oraz dwukrotność odległości pomiędzy brzegami wspomnianych otworów. Wynik będzie odpowiedzią na pytanie, jak sprawdzić rozstaw śrub w feldze.
Co to jest ET felgi aluminiowej?
ET felgi aluminiowej jest współczynnikiem osadzenia. Wyraża on odległość płaszczyzny montażowej felgi od jej geometrycznego środka. Jest wyrażany w milimetrach i najczęściej daje nam wskazówki dotyczące tego, jak będą wyglądać felgi w naszym samochodzie. Innymi słowy, felga o takich samych parametrach ET, ale innej szerokości, może bardziej lub mniej wystawać poza nadkole. Skoro jest to tak waży parametr, to warto również wiedzieć, gdzie jest napisane ET felgi. Otóż podobnie jak inne parametry, ET powinno być zamieszczone na wewnętrznej części felgi.
FAQ
1. Gdzie są oznaczenia na felgach aluminiowych?
Oznaczenia na felgach aluminiowych znajdują się na wewnętrznej stronie obręczy, lub na jednym z ramion.