Rodzaje felg samochodowych

Rynek motoryzacyjny nieustannie się rozwija, oferując nam szereg różnorodnych rozwiązań i udogodnień. Sklepy motoryzacyjne oferują mnóstwo interesujących nas produktów, idealnie dopasowanych do naszego auta- od opon, przez felgi, aż po najmniejsze elementy wyposażenia samochodu, kompatybilne z jego modelem i generacją. Z jednej strony oferowana różnorodność jest niezwykle wygodna, z drugiej jednak może wprowadzić nas w zakłopotanie i doprowadzić do nieudanych zakupów. Dotyczy to zarówno kosmetyków samochodowych, jak i opon czy felg.

Jeśli właśnie stoisz przed wyborem dobrych felg do Twojego auta, przychodzimy z pomocą! W poniższym poradniku sprawdzisz, jakie felgi do auta wybrać, jakie rodzaje felg samochodowych dostępne są na rynku i które felgi będą najlepsze.

Felgi stalowe czy felgi aluminiowe?

W momencie, gdy rozważamy zakup felg samochodowych, z pewnością zderzymy się z podstawowym pytaniem, czy wybrać felgi stalowe czy aluminiowe. Na dobrą sprawę każda z tych opcji ma swoje zalety i wady, a na pierwszy rzut oka ciężko jest jednoznacznie dokonać odpowiedniego wyboru. Najpierw należy poznać charakterystykę każdej z nich, ale też zwrócić oczy ku alternatywom dla wymienionych wyżej rozwiązań.

Mało osób wie, że istnieją też felgi strukturalne i magnezowe, które dla niektórych mogą okazać się lepszym wyborem. Ponadto podczas wyboru felg, dobrze skorzystać z rozwiązania, jakim jest ranking felg samochodowych, w którym znajdziemy nie tylko najlepsze felgi aluminiowe, ale także najlepsze felgi stalowe.

Felgi stalowe- charakterystyka. Wady i zalety felg stalowych

Na początku skierujmy nasz wzrok w stronę felg stalowych. Jest to jedno z najbardziej popularnych rozwiązań, stosowanych w samochodach osobowych. Felgi stalowe charakteryzują się stosunkowo niską ceną w porównaniu z innymi dostępnymi rozwiązaniami, a co więcej- w momencie usterki są dużo łatwiejsze w naprawie. Poza tym do felg stalowych łatwiej jest dopasować opony o wysokim profilu. To właśnie dlatego kierowcy najczęściej decydują się na takie rozwiązanie zimą.

Niestety, felgi stalowe mają też swoje słabsze strony. Przede wszystkim są cięższe od ich aluminiowych odpowiedników, co niekorzystnie wpływa na zawieszenie samochodu. Warto zauważyć, że są też stosunkowo miękkie, co czyni je podatnymi na uszkodzenia, w porównaniu np. z felgami magnezowymi. Ponadto stosunkowo słabo wentylują nasz układ hamulcowy i są narażone na powstawanie rdzy. Z punktu widzenia estetyki, felgi stalowe również nie należą do najlepszych rozwiązań. Kierowcy często starają się zamaskować je kołpakami, jednak nadal są to półśrodki.

Felgi aluminiowe- charakterystyka. Wady i zalety felg aluminiowych

Świetną alternatywą dla felg stalowych są ich aluminiowe odpowiedniki. Popularne alufelgi są cenione nie tylko za zjawiskowy wygląd, ale przede wszystkim za spełniane funkcje. Felgi aluminiowe najczęściej wykonywane są w technologii niskociśnieniowego odlewania całej obręczy, dzięki czemu znakomicie wentylują układ hamulcowy, są wytrzymałe i dają nam możliwość dłuższej eksploatacji, niż ma to miejsce w przypadku felg stalowych. Poza tym wytrzymałe felgi aluminiowe nie obciążają tak układu jezdnego auta, co przyczynia się do mniejszego zużycia poszczególnych podzespołów zawieszenia.

Jak niemal każde rozwiązanie, tak i felgi aluminiowe są obarczone pewnymi wadami. Z reguły posiadają one niższy profil, co może rzutować na zmniejszony komfort jazdy. Wszystko za sprawą mniejszej zdolności do tłumienia nierówności. Innymi słowy, dziury na drogach będą nieco bardziej odczuwalne niż w momencie, gdy bylibyśmy wyposażeni w felgi stalowe i wyższy profil opony. Wydaje się jednak, że najlepsze felgi aluminiowe radzą sobie bardzo dobrze z tym problemem. Co więcej, warto zwrócić uwagę na prawidłowe wyważenie felg aluminiowych, które odpowiada za komfort jazdy i zmniejszone zużycie opon.

Kolejną słabą stroną jest cena felg aluminiowych. Najnowsze i najbardziej designerskie modele mogą być dość drogie. Co więcej, na wyższą kwotę często mają wpływ kolory felg aluminiowych. Nietuzinkowe konfiguracje mogą być nawet kilka razy droższe od podstawowych modeli, za sprawą wielowarstwowego lakieru. Nie oznacza to jednak, że nie jesteśmy w stanie nabyć żadnego egzemplarza. Na rynku znajdziemy bowiem szeroką ofertę produktów, a tanie felgi aluminiowe nie muszą oznaczać spadku satysfakcji i użyteczności. Ponadto ceny felg aluminiowych uzależnione są też od ich rozmiarów. W związku z tym niejednokrotnie może okazać się, że interesujące nas rozwiązanie nie jest wcale aż tak drogie.

Felgi strukturalne (hybrydowe)- charakterystyka. Wady i zalety felg hybrydowych

Poza felgami stalowymi i aluminiowymi, rynek oferuje też inne alternatywy. Jedną z nich są felgi strukturalne, inaczej zwane hybrydowymi. Są wykonane ze stali, a wyglądem przypominają alufelgi. Charakteryzują się wysoką odpornością na uszkodzenia i są mało podatne na pękanie. Felgi strukturalne znakomicie radzą sobie z trudnymi warunkami atmosferycznymi. Wiele osób uważa je również za opcję trudną do kradzieży, głównie ze względu na sposób ich montażu. Jest to rozwiązanie będące kompromisem pomiędzy „stalówkami” a „alusami”, co oznacza że mogą być dobrym wyborem dla niezdecydowanych.

Niestety, felgi hybrydowe posiadają też swoje wady. Większość słabych stron felg strukturalnych wywodzi się od ich stalowych odpowiedników. Wszystko to ze względu na materiał, z jakiego są wykonane. Największą przeszkodą przy wymianie felg aluminiowych na felgi hybrydowe, jest dostępność w większych rozmiarach. Felgi hybrydowe powyżej 17″ na ten moment należą do rzadkości.

Felgi magnezowe- charakterystyka. Wady i zalety felg magnezowych

Felgi magnezowe to jedno z najbardziej prestiżowych rozwiązań, jakie możemy zastosować w naszym samochodzie. Charakteryzują się niską wagą i świetnie komponują się z oponami o niskim profilu. Znakomicie radzą sobie z wentylacją układu hamulcowego, odpowiadając za odprowadzanie ciepła z tarczy hamulcowej. Są wytrzymałe i niezwykle estetyczne.

Powyższe superlatywy zdają się przemawiać do nas, że jest to jedyny, słuszny wybór. Niestety, głos rozsądku, często hamuje kierowców przed zakupem felg magnezowych, z uwagi na cenę. Nowoczesne materiały kosztem wyraźnie przewyższają cenę felg aluminiowych. Co więcej, są one często traktowane jako tzw. jednorazówki. Wszystko ze względu na ich skomplikowaną, a w wielu przypadkach nieopłacalną naprawę w momencie, gdy ulegną uszkodzeniu.

Z tego względu felgi magnezowe zyskują grono zainteresowanych głównie w obrębie sportów motorowych. Pozostali kierowcy nadal wolą wytrzymałe felgi aluminiowe, głównie z uwagi na czynniki ekonomiczne.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *